ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Skenderbeu/2009 nje link

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 41
Join date : 03/04/2009
Age : 35
Location : ITALY

MesazhTitulli: Skenderbeu/2009 nje link   Mon May 11, 2009 9:55 am

Pershendetje te nderuar ketu postoj linkun e dokumentarit me te ri "Skenderbeu" qe vetem me nje klik mund ta shkarkoni.
Madhesia 1.3 GB
Shikim te kendshem
Titulli................[Scanderbeg: The Warrior King
Gjinia.................[Dokumentar Histori
Regjia.................[Nik Gjonaj
Skenari................[Nua Gjelaj
Drejtor Fotografie.....[Anthony "Spike" Simms
Prodhuar nga...........[Nik Gjonaj, Nua Gjelaj
Sound..................[ORACLE POST
Narrator...............[Peter Carey
Production Designer....[Nua Gjelaj
Kostumografia..........[Katerina Boci
Graphic Designer.......[Robert Sturm
Aktore.................[Anton Gojcaj si Skenderbeu,Zef Lulgjuraj, Tom Ivanaj, Mirash Gjelaj, Iliriana Sinishtaj, Mario Malotaj, Gjergj Micakaj, Luke Micakaj etj

Bazuar ne:
"Historia de vita et gestis scanderbegi, epirotarum principis" by Tringa Gojcaj

Përmbajtja:
Shumë kohë më parë, mes qytetërimeve ndërluftues të Lindjes dhe Perëndimit, tej, në horizontin e lindjes kishte nisur të shquhej ëndrra e perandorisë universale, sepse ishte ngjallur shtëpia osmane... Perandoria Otomane gëlltiste pa mëshirë popuj dhe kombe.
Një luftëtar do të lindte dhe, një popull i etur për liri do të thyente zinxhirët e skllavërisë e do të sakrifikonte gjithηka për lirinë.I rrëmbyer prej familjes dhe atdheut të tij, një princ i ri qe marrë zvarrë drejt oborrit të gjysmëhënës. I rritur në pallatin e Sulltanit dhe i destinuar të ishtë komandanti më i shkëlqyer i kohës së tij.
Duke e detyruar të heqë dorë prej emrit të tij katolik dhe të pranojë Islamin, Sulltan Murati i 2-të do t’i vinte atij emrin prej të cilit bota do ta njihte përgjithnjë, Skënderbe! Ky emër do të mbillte tmerr tek armiqtë e tij dhe do t’i ngjallte shpresën një bote në prag të harresës.
Në një moment vendimtar, një vendim po aq ventimtar! Skënderbeu dhe luftëtarët e tij besnikë, kthehen në atdheun e tyre dhe besimi në Krisht, duke bashkuar princat shqiptarë kundër kolosit otoman.
Skënderbeu dhe populli i tij vuajtën ndjenjën e tyre, të braktisur, të tradhëtuar, të vrarë e të skllavëruar për mëse ηerek shekulli. Duke luftuar në vendin e tyre, deri në shkatërrim, rezistenca shqiptare shpëtoi Qytetërimin Perëndimor nga Pushtimi Otoman.
E shpëtuar prej territ të harresës, kjo rrëfenjë heroike u dokumentua nga një murg Katolik Shqiptar, Marin Barleti, i cili dëshmoi perëndimin e Epokës së Skënderbeut.
Fati i një njeriu, u kthye në luftën historike të një kombi, për Liri!
Lavdia, ka një çmim të tmerrshëm!
http://mitrovica-videoshare.com/skenderbeu/The%20Warrior%20King.avi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://shqipforum.albanianforum.net
 
Skenderbeu/2009 nje link
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
shqipforum.forumotion.net :: WEB/TV-
Kërce tek: