ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 ARTI SHQIPTARE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 41
Join date : 03/04/2009
Age : 35
Location : ITALY

MesazhTitulli: ARTI SHQIPTARE   Sun May 10, 2009 4:55 am

Artet
Fillimet e arteve të ndryshme dhe atyre figurative në Shqipëri i kanë gjurmët e para që në periudhat antike. Më të famshmet e kësaj periudhe janë shkollat e Apollonisë dhe Dyhraiumit. Nga periudha bizantine dhe post – bizantine janë afresket murore si dhe punimet e ikonografit më të shquar shqiptar Onufrit, i njohur veçanërisht për të “kuqen e tij të veçantë” .

Në shek e XVIII janë për tu përmendur një varg ikonografësh si David Selenicasi, Kostandin Shpataraku, vëllezërit Zoografë, Johan Cetiri, Onufër Qiprioti etj.

Ndërsa nga periudha e rilindjes dhe e pavarësise një sërë piktorësh dhe skulptorësh. si Zef Kolombi, Andrea Kushi, Odise Paskali, Murat Toptani, Vangjush Mio,etj.
Për kohet moderne janë të rëndësihme punimet e Ibrahim Kodrës.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://shqipforum.albanianforum.net
 
ARTI SHQIPTARE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» ARMATA KOMBËTARE SHQIPTARE-D E K L A R A T Ë
» Ramiz Dërmaku: Kadri Mani - Personaliteti me rëndësi kombëtare
» Adem Berisha:Lediana Kapaj - Margaritar i ri i artit dhe kulturës shqiptare nga mërgimi
» Kryeministri Thaçi: Rugova është emër i krenarisë shqiptare
» Ky është mesazhi prekës i Lutfi Hazirit për babën e tij që sonte ndërroi jetë!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
shqipforum.forumotion.net :: ARTI/KULTURA-
Kërce tek: